Browse By

Velika dan za BiH: Zmajići stigli do prve pobjede!

Kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine je u prvom kolu Evropskog prvenstva u Engleskoj u okviru grupe C pobijedila Dansku rezultatom 3:2.

Za razliku od utakmice kvalifikacija Elitne grupe kada su Zmajići pobijedili Dansku rezultatom 1:0, sada je rezultat bio 3:2 u korist naše reprezentacije koja je tako na najbolji mogući način otvorila Evropsko prvenstvo.  Danska je povela u sedmoj minuti utakmice pogotkom Nikolasa Dyhra koji je pogodio nakon dobrog kontranapada skandinavske reprezentacije.

Dvije minute kasnije isti igrač je izblokiran, a u 12. minuti ni Brajanac nije uspio savladati golmana naše reprezentacije. U 15. minuti Brajanac je šutirao pored gola da bi pet minuta kasnije Rose-Villadsen pokušao ugroziti naš gol, no Kačavenda je dobro reagovao. Prvu šansu za našu reprezentaciju smo vidjeli u 22. minuti kada je Muminović šutirao pored gola, a šest minuta kasnije Brajanac i Dyhr nisu ugrozili Kačavendu. Brajanac je u 34. minuti šutirao pored gola, a dvije minute kasnije Kačavenda je odbranio udarac Isaksena što je bilo posljednje uzbuđenje u prvom dijelu

. Memiševićev pokušaj u 42. minuti je izblokiran baš kao i Badžakov dvije minute kasnije. Pritisak Zmajića je urodio plodom pet minuta kasnije kada je Malik Memišević izjednačio rezultat na 1:1. Pokušaj Badžaka u 56. minuti je otišao pored gola da bi dvije minute kasnije Danci imali prvu šansu u nastavku, ali je Frendrup bio neprecizan. U 62. minuti Badžak je šutirao, ali ga je Søndergaard ukrotio, a šest minuta kasnije Memišević je šutirao pored gola. U 70. minuti rezervista Mehić je napravio prekršaj nad Isaksenom, a glavni sudija Frischer je dosudio jedanaesterac.

Siguran realizator najstrožije kazne je bio rezervista Kirkeby. Minutu poslije Zmajići su stigli do novog izjednačenja ponovo preko Malika Memiševića koji je pogodio nakon asistencije Hasića. Zmajići su do potpunog preokreta stigli u 76. minuti kada je Hasić centrirao, a Nikolić pogodio za prednost naše reprezentacije.

Do kraja je ostalo 3:2 za našu reprezentaciju. Stadion: Loughborough University Stadium. Gledatelja: 50. Sudija: Juri Frischer (EST). Strijelci: 1:0 Dyhr (7), 1:1 Memišević 47, 2:1 Kirkeby (71p), 2:2 Memišević (72), 2:3 Nikolić (76).

Danska: Søndergaard, Jensen, Anker, Rafn Petersne, Christensen (64. Pedersen), Rose-Villadsen (71. Trend Mogensen), Brajanac (k) (65. Kirkeby), Dyhr, Isaksen, Frendrup, Gundelund Nielsen. Selektor: Michael Pedersen.

BiH: Kačavenda, Muminović, Islamović, Matković (49. Mehić), Rankić, Voloder, Hasić (k), Badžak (73. Nikolić), Đokanović, Memišević, Šarić (64. Stanić). Selektor: Zoran Erbez.

Izvor: sport1.ba